Mimořádná plavební sezóna 2020 na Baťově kanále

Rekreační přístav Veselí nad Moravou – léto 2020. Autor: Vojtěch Bártek
Doba čtení: < 1 minuta
Plavební sezóna na Baťově kanálu je stejně jako všechny segmenty cestovního ruchu významně postižena pandemií Covid 19. Došlo k řadě omezení, které ovlivnily začátek plavební sezóny, kterou jsme zahájili v komorní atmosféře a v rouškách Odemykáním 1. května.
Jaké jsou hlavní novinky probíhající plavební sezóny? Ve Spytihněvi je to nová vyhlídková terasa citlivě navazující na původní Baťovi domky. Je z ní krásný výhled na zdejší amfiteátr a rejdu plavební komory. Jedná se o investici obce Spytihněv. Do částečného provozu byla uvedena část zvětšovaného přístavu Veselí nad Moravou. Dále Povodí Moravy, s. p. dokončilo další etapu břehového opevnění, tentokráte na úseku kanálu ve Veselí nad Moravou.
Do unikátního stavu se dostal Baťův kanál na společné hranici se Slovenskou republikou, kdy poprvé od roku 2007 byla tato hranice opět uzavřena a vystupování z plavidel na slovenském břehu bylo zakázáno. Stejně tak jako plavba lodí ze SR do Česka. Doufáme, že se tento stav již opakovat nebude.
Povodí Moravy, s. p. na základě žádosti provozovatelů plavby a Baťův kanál, o. p. s. zaštítěné Jihomoravským krajem prodloužilo významně provoz na plavebních komorách v letošním roce. Díky tomu je možné více využívat vodní cestu a také prodloužit stávající plavební sezónu.
Jak to vůbec aktuálně na Baťově kanálu vypadá, jaké škody způsobila pandemie? Nevratný propad příjmů je v segmentu skupinový plaveb. Úplně letos na jaře vypadly školní výlety, skupinové akce, firemní zájezdy, teambuildingy apod. V tomto duchu je situace podobná i nyní. Docela slušně jsou ale zaplněny pravidelné vyhlídkové plavby. Jednodenní půjčování motorových člunů je zase ovlivněno letošním proměnlivým počasím, kdy nám prší hlavně o víkendu. Přes hlavní sezónu je ale rezervována snad celá kapacita půjčovaných kabinových lodí na vícedenní pobyty. To nám dělá radost, stejně tak jako plné cyklostezky a ubytovací kapacity okolo naší krásné vodní cesty Baťův kanál.
Takže pokud ještě nevíte jak strávit pozdní léto, přijeďte k nám na Baťův kanál!
Vojtěch Bártek, ředitel Baťův kanál, o. p. s. www.batacanal.cz