FORBES: Jsme tu jako zombies. Český důstojník líčí drsný stav lodní dopravy za časů pandemie

Doba čtení: < 1 minuta
Čtrnáct tisíc kilometrů od domova. Lukáš Staněk se v současnosti nachází v Magalhãesově průlivu, na palubě nákladní lodi Four Butterfly, vezoucí tuny kukuřice z argentinského San Lorenza do kolumbijské Buenaventury. Coby zkušený námořní důstojník s desetiletou praxí nemá strach z vln kromě jediné: z druhé vlny koronaviru, která by mohla ještě více zkomplikovat už tak drastické podmínky lidí pracujících na moři.

Pandemie přinesla záplavu neveselých příběhů a ten o námořnících, které nákaza doslova uvěznila na moři bez možnosti opustit stísněný prostor lodi a sestoupit na pevninu, patří k těm nejdrsnějším. Týká se i několika desítek Čechů, kteří se na nákladní lodě nechají najímat. Jedním z nich je právě Staněk s hodností prvního důstojníka, tedy zástupce kapitána.

„Na sobě samém pozoruje člověk počínající bláznovství jen těžko, zato na druhých to bývá vidět poměrně dobře,“ líčí pro Forbes. „Patrně si sami představíte, v jakém duševním stavu musí být řadový námořník, který je na lodi už 16 měsíců, případně kapitán po devíti měsících. Každý dlouhodobý pobyt na lodi zanechává na psychickém stavu trvalé následky.“

Celý článek zde: https://forbes.cz/jsme-tu-jako-zombies-cesky-dustojnik-lici-drsny-stav-lodni-dopravy-za-a-pandemie/